Do dneska se chlubíme tím, že jsme kdysi měli třeba Komenského, toho známého učitele národů. A jsme pyšní třeba i na to, jak dávno už u nás Marie Terezie zavedla povinnou školní docházku, kvůli které se rozšířila vzdělanost. Ale to je dávná historie. A dneska už jenom těžko najdeme nějakého nového Komenského, o nějaké Marii Terezii už ani nemluvě. Odborníků na vzdělání máme prý sice dost, ale to, co vymýšlejí, je často daleko horší než nápady dávného Komenského, a na vrcholné politické scéně se nějaký skutečný odborník sotva najde.
Pokazilo se tu už snad všechno, co se pokazit dalo. A toho dobrého nepřinesly poslední roky vůbec moc. A koronavirová pandemie už to jenom dorazila.
Na jaře politici nadlouho zavřeli školy. A když měli přiznat, že slíbili, že tou dobou už budou školy připravené učit i na dálku, jen pokrčili rameny. Zkrátka prý na to nějak zapomněli. A rychle utratili spoustu státních peněz za notebooky, které se nakonec sehnaly stejně moc pozdě a moc potřebných dětí je nedostalo. A jak se učilo? Jak to která škola dokázala sama zařídit a jak to učitelé sami dokázali.
A teď? Teď nechtěli politici ani prodloužit vánoční prázdniny. Aby děti nebyly ochuzené o ty tři dny ve škole. Už i tak letos moc dlouho chyběly.
To je hezké. Ale jinak? Opatření proti koronavirům, která panují, poškozují vzdělání víc než nějaké třídenní prodloužení prázdnin. Někdy odcházejí v pondělí ze školy hned ráno děti, u kterých najdou kantoři při koronavirovém testu pozitivní výsledek. Někdy na týden, někdy na dva. A někdy jdou do karantény rovnou i celé třídy. Třeba i opakovaně. Někdy chodí do třídy třeba i jenom jedno dítě, které mělo štěstí. Nebo smůlu?
Jistý přístup do školy mají jen ti očkovaní. Ti sem můžou chodit pořád, pokud neonemocní. A že by mohli koronavirus přenášet a infikovat ostatní? To nikdo neřeší. A nikdo to nechápe. A ani v tom ostatním se spousta lidí nevyzná.
Zítra je tu pondělí. A není jasné, kolik dětí přijde do školy. A kolik z ní hned odejde. A kolik jich půjde do karantény do Štědrého dne nebo ještě déle.
Tak vypadá dnešní vzdělání. Super, že?