Jóga nidra. Je to vlastně takové „jógové spaní“. Ovšem spaní, při kterém se maximálně uvolníme, hluboce relaxujeme a můžeme dosáhnout až jasnovidných prožitků. Je to skvělý způsob, jak regenerovat náš každodenně těžce zkoušený nervový systém. Proč to tedy nezkusit? Základem je najít si k této praxi opravdu klidné místo. Kde nás nebude nikdo a nic rušit (hlavně hluk v jakékoli podobě, ať jde o zvonění mobilu nebo různé činnosti lidí uvnitř i venku, zájem domácích mazlíčků, klima v bytě nebo povětrnostní podmínky venku, nesmí nám být zima ani horko, neměli bychom se vystavovat průvanu, větru nebo dešti, pokud se rozhodneme „snít“ v přírodě, pozor také na hmyz!). Je to důležité, protože rychlé nepříjemné probuzení by mohlo mít špatný vliv na psychiku. Také dbáme na to, aby při praxi naše hlava (v případě spánku v sedě pak obličej) směřovala vždy k severu. Když vše pečlivě zkontrolujeme, stačí se pohodlně uvelebit na své pěkné podložky na cvičení a jdeme na to!
Jak na jógový spánek v leže
Lehneme si na záda, zaujmeme tzv. pozici „mrtvoly“ šavasánu a uvolníme se. Klidně dýcháme v rytmu „8 4 8 4“. Tedy nádech a výdech vždy na osm dob a mezi tím pauzy na čtyři doby. Po dostatečném uvolnění již necháme dech plynout v našem přirozeném rytmu. Začneme se soustředit na něco jiné. A to na čakru solaru plexu. Toto energetické centrum se nachází těsně pod hrudním košem, pod srdcem, jde o tzv. solární, třetí čakru. Představujeme si, že z ní vychází proud energie rotující ve směru hodinových ručiček. Spirála se postupně zvětšuje, až zahrnuje celé tělo. Pak se zaměříme na bod umístěný asi 15 centimetrů nad temenem hlavy. „Držíme ho“ několik minut. Jsme uvolnění, ale zároveň bdělí. Poté spirálu „otočíme“ a směřujeme její pohyb dolů, do solaru. Nyní se pohybuje proti směru hodinových ručiček. To už jsme naprosto uvolnění, nacházíme se ve hlubokém stupni nidry. Zhruba za 20 minut začneme vnímat tělo a pomalu se „probouzet“. Ale opravdu pomalu!
Jak na jógový spánek v sedu
Posadíme se do libovolného jógového sedu, ve kterém se cítíme dobře. Posupujeme obdobně, jako u „spánku“ vleže. Ovšem bod soustředění umístíme nad hlavu, na vrchol spirály. Věnujeme mu pozornost asi 12 minut. Na „probuzení“ pak opět pomalu!