Vysávání koberce je jen kompromis
Jedním z důvodů, proč se koberce musí podrobovat strojnímu mokrému čištění, je vysávací kompromis. Musíte se totiž smířit s tím, že obyčejný sáčkový a dokonce i vodní vysavač nezbaví vláken všech nečistot, které se mezi nimi nachází. Je to dáno jednak sacím výkonem a zároveň samotným principem, sání trubice s nástavcem (i bez nástavce) vytváří na koberci podtlak, který vyvolává jen částečné nasátí nečistot. Zbytek na podlaze ulpívá, a to zejména v těch hlubších vrstvách, tedy v prachových chuchvalcích, které se vytvoří v průběhu času smísením prachu a organických zbytků (odumřelé pokožky, kožního mazu, potu a tuku).
Každý kompromis ovšem přináší i rub tohoto procesu a zde dochází k tomu, že se nečistoty v koberci hromadí a časem vytvoří zašedlý nevzhledný povlak, co mnohdy dává o sobě vědět nepříjemným odérem. Markantní je to zejména tam, kde se doma pohybují psi a kočky a kdy lidé našlapují bosými chodidly. Zápach způsobují bakterie, které se potem z chodidel zvířat a lidí živí.
Nepodceňujte schopnosti strojního čištění
Strojní čištění koberců má význam v každé domácnosti, gravitace spolu s nečistotami zkrátka hraje v náš neprospěch a chceme-li se pohybovat v prostorách, kde koberce mají jasnou barvu a nepáchnou, pak bychom je měli podrobit očistě speciálními stroji. Jednou z osvědčených patentovaných technologií je systém s názvem Rotovac. Srdcem přístroje je rotační hlavice s kartáči, které si doslova pohrají s každým vláknem, nanesou na něj čisticí prostředek s vodou a vzniklou patogenní směs odsají do sběrné nádoby.
Rotovac se těší dobrým referencím od majitelů bytů i firem, lze s ním opakovaně čistit i kancelářské prostory a místa s vysokou frekvencí pohybu. Podle toho se také volí frekvence čištění, a to buď jednou do roka u dvojčlenných domácností, dvakrát ročně v rodinách s dětmi a zvířaty a v některých kancelářích mnohdy i každé dva měsíce.