Ať už se nám to líbí, nebo ne, bez elektřiny bychom si dnes již život nedovedli představit. Právě ona nám pohání naše zařízení. Díky ní nemusíme prát v ruce, můžeme uchovávat potraviny v ledničce či mrazáku, nebo i používat internet.
Je však jasné, že jako vše ostatní, i ona má svou cenu. Ta je v tomto případě vyjádřena účty za elektřinu, které musíme pravidelně platit. A to se mnohým lidem nelíbí. Mají totiž pocit, že ceny, které si poskytovatelé elektřiny účtují, jsou příliš vysoké.
I proto se snaží najít způsob, jak ušetřit a vyrábět si elektřinu sami. Jedním z poměrně rozšířených způsobů jsou pak domácí solární panely. Ty mají hned několik výhod. Předně za jimi vyrobený proud nemusíte nic platit. Zároveň jsou ekologické a neznečišťují svou činností životní prostředí. I to jsou koneckonců důvody, proč jsou tak oblíbené.
Můžeme se tedy ptát, proč je nenajdeme na každé střeše. Přeci jen, ušetřit peníze se vyplatí každému, ať už se zajímá o ekologii či nikoliv.
Důvod je zde ten, že jejich výkon není dostatečně vysoký, aby dokázal pokrýt spotřebu průměrné rodiny. Zvláště pak ne v zimě, kdy je mnohem méně hodin slunečního svitu.
A pokud jde o tu šetrnost k životnímu prostředí, i to je poněkud diskutabilní. Ano, je pravda, že fotovoltaika neprodukuje při výrobě elektrického proudu žádné zplodiny. Avšak totéž nemůže být řečeno o výrobě samotných panelů. Stejně problematická je pak i jejich likvidace, neboť obsahují nejrůznější těžké kovy a jiné škodlivé látky, které by rozkladem panelu postupně unikaly do půdy.
Navíc je zde i fakt, že aby fungovaly na sto procent, musí být tyto panely udržovány v naprosté čistotě. A to také není snadné, zvláště když vezmeme v úvahu, že jsou obvykle umístěny na střeše.
Celkem vzato se tedy ukazuje, že to není ekonomicky ani ekologicky tak dobré řešení, jak se na první pohled zdá. Proto je lepší si vše pořádně promyslet, než se pro něj rozhodnete. Později byste mohli už jen litovat.